Aktuality

images/big/aktuality/0/66_2.jpg?v=118. květen 2020, 11:18

Vytvořena nová struktura Video galerie s více než 40 novými dynamickými videi.

images/big/aktuality/0/65_2.jpg18. květen 2020, 11:10

Mrkněte na novou video galerii s názvem Běžecká a trail runningová videa

images/big/aktuality/0/63_2.jpg?v=114. květen 2020, 17:24

Přidána nová videogalerie zvaná Jeseníky - propagační videa, která obsahuje více než 30 videí zachycujících krásy našich domácích hor. 

documents_text Archiv aktualit   RSS RSS

Norge på langs neboli "Norsko na délku". Legendární dobrodružná výprava a sen každého aktivního Nora. Málokterý se jej však zatím odvážil splnit. Existuje pouze jedno pravidlo. Dostat se z mysu Lindesnes na jihu Norska až na daleký mys Nordkapp, nejsevernější místo Norska i celé Evropy, pouze vlastními silami. Jestli se rozhodnete jít po cestě nebo drsnými horskými chodníky, to je pouze na vás! Trasu si totiž každý vybírá sám. Za posledních 60 let to už zvládlo cca 300 lidí a cesta jim většinou trvá 4 - 6 měsíců. Pouze jeden člověk to běžel. Celé po asfaltové silnici, stále pod dohledem týmu, nejkratší možnou trasou, tedy cca 2660 km. Náš plán je velmi rozdílný. Rozhodli jsme se běžet 3000 km neznámými horami, přes úmorné močály s miliardami komárů, po nekonečných pustých pláních bez jediné stezky, často daleko od civilizace. Vystoupíme i na významné vrcholy Norska a navíc to vše chceme detailně dokumentovat a sdílet. To vše posouvá už tak náročný podnik do úplně jiné dimenze. Ryzí dobrodružství v nejkrásnější evropské přírodě aneb tak trochu šílená cesta za sebezměnou...


Více fotografií (29)
Sám napříč Norskem 2019
Esence dobrodružstvíChladné ráno ve FemundsmarceRadost na HaltiSvobodaCena za snyNejlepší kámoš HillebergRozhodnutoBára VávrováPetr a Bára ve svém světěPetr doma


Upoutávka

Zde je prozatím starší upoutávka na podobnou, ale mnohem kratší a neporovnatelně jednodušší tréninkovou akci ze září 2018, kterou byl přeběh legendárního Kungsledenu v severním Švédsku. Na aktuálním promo videu k projektu "Sám napříč Norskem 2019" intenzivně pracujeme, máme pro něj perfektní materiály i příběh. Očekávejte ho cca 30. června 2019.


Poselství a "vyšší cíle" projektu

Tato cesta zdaleka nebude jen o těle, ale především o mysli. Bude to reálná autentická cesta k větší sebedisciplíně, lepší životosprávě, správnému vnímání hodnot. Zaměříme se také na enviromentální aspekty a dobročinnost. Touto akcí podpoříme hendikepovaného sportovce a náš pes Čenda poběží na podporu psího útulku.


Termín a trasa

16. července až cca konec září 2019 - ideálně 50 km denně = 60 dní. Nicméně... Jedná se o divočinu severní Skandinávie. Tam na některých částech trasy v důsledku neschůdného terénu (ledovce, kolmé stěny, fjordy, ledovcové řeky atd.) a absence stezek může 1 km časově trvat i 4x déle, než rychlý kilometr po snadných československých horských chodníčcích.

Naše trasa je do detailu připravena a je výsledkem mnoha cesta a nekonečného plánování. My však chceme překvapit naše publikum její pestrostí i originalitou, takže než vyrazíme, ponecháme si ji v tajnosti. Ostatně... Cílem této cesty je najít si cestu vlastní, ne? Trasu prozatím sdělíme pouze partnerům této akce.


Team

Petr Pavlíček - běžec a zároveň hlavní filmař a fotograf expedice, autor projektu

• zkušený filmař outdoorových sportů a expedic - autor drtivé většiny filmů a fotek na tomto webu

• 8 let úzké spolupráce s nejlepším lezcem planety Adamem Ondrou a předními světovými outdoor brandy

• skialpinista, lezec, trailrunner, vegan, organizátor velkých běžeckých závodů a kreativních kampaní

• expert na Skandinávii - tohle bude jeho 37. výprava na Sever

np16.jpg

Petr od dětství dlouhých 12 let každodenně trénoval bojové sporty. Může to být důvod, proč je ochoten se takto trápit?


Bára Vávrová - kompletní podpora Petra, fotografka, foto editorka, webmaster, řidička a občasný běžec expedice

 • špičková mladá kreativní fotografka, specialistka na Photoshop, cestovatelka, organizátorka sportovních akcí
 • lezkyně, běhající ultramaratony, vegetariánka, znalkyně Skandinávie, bude to její 22. cesta na Sever

np12.jpg

Bára ve svém živlu. Čistá příroda + její fantazie = umění...


Jan Štindl - druhý kameraman, střihač, technik, řidič druhého vozu

 • velmi dobrý kameraman a výborný grafik a střihač. Bude zpracovávat denní reportáže pro media, sociální sítě a web
 • nemá zkušenosti se Severem, ale je to skvělý člověk, kamarád a špička ve svém oboru

Čenda - běžec, miláček publika, pozitivní element, hrdý podvraťák

 • ultimátni psí sportovec s malými nohami ale obrovským srdcem a neuvěřitelnou vytrvalostí. Poběží za psy v jesenickém útulku (detaily později)
 • milující skialpy a výstupy na hory, absolvent mnoha ultramaratonů, po kterých se v cíli pere s ostatními psy

np7.jpg


Další support - na cestě nám bude krátkodoběji pomáhat i několik norských dobrodruhů. Horský vůdce z Bodø přejde s Petrem přes divoký ledovec nad Sulitjelmou, výborná kajakářka z Tromsø mu poskytne mořský kajak na plavbu na ostrov Magerøya, kde se nachází cíl cesty, Nordkapp. Na několik vybraných oblastí k nám na pár dní připojí i významní čeští a slovenští influenceři.


Mediální výstupy projektu Norge på langs 2019

Film - umělecký celovečerní dokumentární film (velké zkušenosti ze 2 filmových bestsellerů o nejlepším lezci planety)

Kniha - špičková obrazová kniha nejen o expedici samotné, ale o mnoha aspektech "cesty za svými sny"

Denní online reportáže na webu expedice - pokud to bude technicky možné (mobilní signál), každý den přineseme minimálně krátký článek, aktuální fotky a každých pár dní i krátké video dané oblasti. Proto s námi pojede krom běžce/kameramana Petra ještě schopný střihač

Denní publikování na sítích + denní materiály pro partnery

Živé on-line vstupy v médiích v ČR i Norsku

Veřejné prezentace - festivaly, závody, výstava, TV pořady atd.

Jak to chceme zvládnout? Bude to náročné, ale jsme srdcaři a zároveň profiesionální studio zaměřené výhradně na tento typ akcí.


Auta a logistika

np14.jpg

Bára čekající na Petra v průběžném zásobovacím táboře v divokých horách Sulitjelmy během tréninkové akce 2017.

Tento běžecký projekt je nesmírně složitý z hlediska logistiky a potřebujeme pro něj 2 auta. Jedno menší a pohyblivější (4x4 SUV) a také větší dodávku. Ta je pro akci zcela klíčová. Následují hlavní logické důvody proč potřebujeme obě tato auta.

 • Základna - tato expedice má to být o běhu a rychlosti. Aby běžec mohl být rychlý, tak musí být relativně lehký, jeho batoh nesmí být těžší než 10 kg. Běžet dlouhé týdny pustinou s 25 kg zásob na zádech nedokáže nikdo. Takže celá 3000 km dlouhá trasa bude rozdělena na mnoho kratších částí se strategicky zvolenými "zásobovacími tábory". V těchto místech, často hluboko v horách, se běžec potká s týmem, nají se, občas přespí, nabere nové zásoby, vymění baterie do všech zařízení, zazálohuje data, natočí denní rozhovor na sociální sítě, ošetří si drobná zranění atd.. Někde bude možné, aby na takový zásobovací tábor místo přijela i dodávka. Na strmé úzké horské cesty vyjede jen SUV s 4x4 pohonem no a na značnou část těchto strategických bodů bude muset podpůrný team zásoby donést na zádech.
 • Strategie a logistika natáčení - nesmírně důležitým aspektem expedice bude filmování. Část materiálů bude běžec natáčet sám, bude mít u sebe malý dron, malou kameru a stativ. Velmi často ale běžce na část daného segmentu bude doprovázet druhý kameraman. Anebo bude na běžce čekat v terénu na předem určeném zajímavém místě, s velkou kamerou a velkým dronem atd.. Natočí spolu potřebné záběry a běžec poběží dále. Druhý kameraman se bude muset vrátit k autu, což může trvat i mnoho hodin, a poté pojede k dalšímu zásobovacímu táboru. Mezitím běžec rovněž poběží do dalšího tábora. Zbytek teamu s druhým autem už tam mezitím musí být a čekat na běžce! Proto doopravdy potřebujeme dvě auta. Je třeba si uvědomit, že půjde zejména o velmi odlehlé končiny. Řekněme, že běžec poběží přes hory do dalšího tábora, který bude 50 km vzdálený. Pro běžce to bude skutečně pouze oněch 50 km. Ale pro řidiče auta to klidně může znamenat i 300 - 400 km zajížďky, způsobené řídkou silniční sítí a složitostí terénu v Norsku. Rozhodně musíme mít 2 auta, a to ideálně jedné značky. Proč? Abychom mohli svobodně natáčet co nejflexibilněji špičkové autentické materiály pro daného "auto partnera", auta totiž v příběhu sehrají důležitou roli.
 • Mobilní střižna a studio - dalším důležitým aspektem expedice bude aktuální online sdílení. Chceme našemu publiku přinášet mnoho denních reportáží. Fotky a příběhy na sítích, dále denní faktické informace o cestě a hlavně kvalitní videoreportáže na webu každých pár dní. Proto je absolutně nezbytné, aby měl podpůrný team 1 větší auto, dodávku, s elektrikou, internetem, a stolem, kde se budou dát za každého počasí zpracovávat veškeré materiály.

Je nemožné trávit více než 2 měsíce na předních sedadlech až po strop plných osobních aut, a zároveň efektivně pracovat. Zvláště pak ne za dlouhých deštivých dní kdesi vysoko v divokých horách, bez možnosti v autě přespat, uvařit si, nabíjet techniku a pracovat na počítači. Jde o Norsko a počasí je zde zásadní faktor. Běžec může zmoknout, když je v pohybu, tolik to nevadí, v zásobovacím táboře později zase uschne. Ale technika a prvotřídní publikování potřebují zázemí. Momentálně vlastníme 2 nová auta, Škodu Octavia a Kodiaq. Nicméně my potřebujeme hlavně dodávku.

np9.jpg

Naše pojízdná základna během natáčení projektu Severská výzva 2018


Partneři a sponzoring

Jak jste již pochopili, jedná se o velmi složitý a propracovaný projekt, na který velmi sázíme. Velkou část nutného rozpočtu uhradíme sami (práce, již stávající vybavení atd.), o zbytek opět poprosíme naše dlouhodobé i nové, navzájem si nekonkurující partnery, jak z ČR, tak zejména z Norska.

Nabízíme Vám účast na jednom z nejzajímavějších outdoorových projektů roku. Nikdo se nikdy o něco podobného v takovém rozsahu a komplexnosti nepokusil. Bude to zároveň první vážné zdokumentování tak úžasného podniku, jakým Norge på langs bezesporu je = velká pozornost skandinávského publika!

Nejde zdaleka jen o extrémní sportovní akci samotnou. Náš projekt má vícero stejně atraktivních vrstev, které nejen díky mediálním výstupům (viz výše) přitáhnou pozornost různých skupin lidí. Běžců, cestovatelů, dobrodruhů a zkrátka všech, kteří se zajímají o hory, Norsko, zdravé jídlo, auta, seberozvoj a především o silné příběhy, ve kterých není nic předem dané.

Naše audiovizuální výstupy + naše publikační i jiné strategické aktivity budou partnerům po zásluze k dispozici.

V případě získání potřebného vybavení a rozpočtu, budeme schopni zprostředkovávat divákům průběh expedice přímo aktuálně a autenticky z centra dění. A nejen to.

Odměna našim partnerům tedy nebude realizována až po ukončení, ale již v průběhu a dokonce před expedicí samotnou! Naši cestu začneme veřejně podporovat 6 týdnů před jejím započetím. Natočíme reportáže z tréninku v nejkrásnějších československých horách, přípravy, testování materiálu a jídla atd. Rovněž proběhne několik vícedenních zkušebních přeběhů hlavních pohoří Slovenska, ve kterých si vyzkoušíme náš plný expediční režim. Dále propagaci naší cesty spojíme s propagací našeho populárního závodu, ultramaratonu Zapomenuté hory, který je na české trailové scéně nesmírně zajímavý a oblíbený.

Náš tým má velmi širokou kombinaci schopností, možné je téměř cokoliv. Řekněte nám Vaši vizi, jsme ready...


Co konkrétně nabízíme

1) Product placement

Nechte své výrobky obstát v unikátním a velmi sledovaném motivačním projektu. Dobře víme co děláme a díky svým kontaktům a dalším aktivitám jsme tento dobrodružný projekt schopni nevtíravě a sympaticky dostat k velmi široké běžecké a outdoorové komunitě. Jak?

 • Sociální sítě - dohromady máme zhruba 50 000 followerů na Instagramu a Facebooku. Toto číslo se díky našim předexpedičním aktivitám dosti navýší. Proč si to myslíme? Upřímně, doposud jsme na tomto poli byli velmi "vlažní", nepravidelní a zkrátka málo aktivní, i přes naše obrovské zásoby již hotových kvalitních materiálů! Nebyli jsme příliš aktivní proto, že naše hlavní práce není na sociálních sítích nijak závislá.
 • Sportovní a kulturní akce - organizujeme jeden z nejpopulárnějších ultramaratonů Zapomenuté hory, kde bude v říjnu přednáška a promítání první verze filmu z cesty. A dobře víme, že nás osloví množství festivalů s žádostí o přednášku atd.
 • Mainstreamová a běžecká média - jakmile bude jasné, že jsme dosáhli našeho nutného rozpočtu, poinformujeme o akci klasická média (TV, rozhlas, Stream.cz), která známe z minulých projektů. Víme na 100%, že je to pro ně cenný obsah, zvláště pak při našem levelu již hotových materiálů, které mohou takto odvysílat. Domluvíme si s nimi i živé vstupy přímo z Norska.

2) Nové obchodní dohody a zviditelnění na skandinávském trhu

Podobné velké akce velmi dobře otevírají dveře pro jednání s novými partnery. Díky svým značným znalostem i známostem v oblasti norského i československého "outdoor trhu" jsme schopni propojit mnoho zajímavých subjektů. A skandinávské země jsou velmi bohaté. Máte zajímavý produkt pro jejich trh?

3) Špičkové audiovizuální materiály vaší značky

Jsme špičkou ve svém oboru. Naše expedice bude dlouhá a bude zde spousta prostoru pro kreativní tvorbu. Ať už tvorbu s expedicí spojenou, tak i nesouvisející, na míru konkrétnímu partnerovi. A to vše ve vizuálně geniálních norských exteriérech.

Možné je téměř cokoliv. Využijte našich zkušeností, schopnosti propojovat, znalostí nejatraktivnějších destinací i naší odvahy zkoušet věci dosud nevídané. Žijeme jen jednou a pouze fantazie je náš limit...

np15.jpg

Norsko nám již přineslo tolik neuvěřitelných zážitků. Cítíme v kostech, že toto léto bude neskutečná jízda...


Proč je náš projekt unikátní?

Jak jsme již uvedli, nosným příběhem bude příběh běžce s nesmírně náročným snem. Ovšem to bude jen jakási základní příběhová linie, od které se odvine i řada dalších, které budou možná ještě daleko zajímavější! Tato cesta má navíc i mnoho dalších zajímavých aspektů. Na závěr si o nich povíme více.

Půjde o historicky první poctivý trailový přeběh nejkrásnější země Evropy. Extrémní varianta projektu Norge på langs, za kterou jsou roky příprav = obrovské množství cest na sever, peněz, dřiny, trápení a hlavně nadšení. Zdaleka tedy nepůjde jen o jakýsi "suchý běh po cestě" (i když, upřímně, už i to by byl v Norsku sám o sobě moc zajímavý a náročný podnik). My máme rádi komplexnost a výzvy, proto volíme trasu podle atraktivnosti a navíc si ji výrazně zpestříme. To samo o sobě přinese neuvěřitelně pestrou paletu událostí, a tím samozřejmě i možností získat jedinečný materiál. Na jakékoliv téma. Podpůrný team bude mít dost času na další tvorbu! Čím je tedy náš projekt jiný?

1) Pestrost aktivit

 • Výstupy na nejvyšší a ikonické hory Norska - v rámci možností (počasí a aktuální stav) zkusíme vylézt na vrcholy Galdhøpiggen, Store Svuku, Kvingtinden, Okssolten, Stetinden a Halti.
 • Tromsø Skyrace - expedici zpestří i účast Petra a Báry na nejdelší variantě světoznámého a extrémně náročného ultramaratonu v okolí severonorského města Tromsø (náš domov po mnoho zim). Oba jsou již přihlášeni. "Odskočit si" z už tak extrémního přeběhu Norska na takový závod bude velmi zajímavé, a bude si žádat abnormální disciplínu a strategii.
 • Traverz ledovce Blåmannsissen - jediný způsob jak se dostat "suchou nohou" ze Sulitjelmy do hor u Narviku a nepoužít jedinou silnici E6 a trajekt. Viz bod číslo 2 níže. V této části trasy to zdaleka nebude o běhu, ale o horolezení, strategii, hledání cesty atd.
 • Cesta kajakem na Nordkapp - v případě jen trochu stabilního počasí se Petr pokusí dostat na ostrov Magerøya (zde leží cíl cesty) po moři. Všichni ostatní zatím použili 7 km dlouhý podmořský tunel.
 • Splav řek a jezer na kanoi - pro zpestření akce splavíme část nádherných řek Susna a Altaelva a také přeplaveme jižní část jezera Femunden a dlouhé jezero Røssvatnet.

np3.jpg

Užíváme si totální svobody hluboko v divoké liduprázdné Femundsmarce


2) Zůstaneme v Norsku!

Další obří výzvou expedice bude snaha zůstat striktně pouze na norské půdě. Zní to možná samozřejmě, ale není tomu tak. Tedy pokud se chcete vyhnout silnicím a městům, jak my rozhodně chceme! Proč? Norsko je velmi dlouhá země, ale na severu úzké, v jedné části pouhých 6 km! Bavíme se o velmi divoké a hornaté oblasti mezi vnitrozemskou osadou Sulitjelma a pobřežními městy Fauske a Narvik. Pokud se tudy chcete dostat na sever Norska, musíte použít jedinou silnici (E6) a trajekt. My se pokusíme vyhnout se obojímu.

np22.jpg

Neschůdné pobřeží nejužší části Norska s ikonickým Stetindem (vlevo), na jehož vrchol chceme během expedice opět vylézt

Tato část Norska je skutečně speciální. Na východě je ohraničena zcela rovnou státní hranicí se Švédskem. Tato hranice leží v neskutečně odlehlých horách, v divokém srdci Laponska, daleko od cest. A my tuto hranici nechceme překročit. Západní hranice je tvořena neuvěřitelně členitým až bizarním pobřežním reliéfem s obrovskými skalními stěnami (mnohem vyššími než El Capitan v amerických Yossemitech!), které často spadají rovnou do bezedných mořských fjordů. Vytváří tím nesčetné zátoky a poloostrovy bez silnic a tunelů, které nejdou nijak obejít. Mezi těmito hranicemi se nachází unikátní a téměř nedotčený svět ledovců, nepřekročitelných ledovcových řek, strmých horských stěn a hlubokých údolí s často celoročním sněhem. Zde každý, kdo šel zatím Norge på Langs, použil silnici E6 a trajekt, anebo odbočuje do také divokého, ale mnohem rovinatějšího Švédska.

np1.jpg

Pohled k východu na zasněžené letní hory nejužší části Norska pozorované z vrcholu norské národní hory Stetindu

My se pokusíme projít těmito norskými horami. To je v některých částech extrémně náročné až nebezpečné. Půjde o zhruba 180 velmi pomalých kilometrů, prakticky bez možnosti podpory nebo rychlé záchrany. To zní docela drsně, zvláště si uvědomíme, že běžec už bude mít za sebou cca 1900 km běhu o něco mírnější horskou krajinou. Obrovský úkol, jsme si toho velmi dobře vědomi, ale při dobře zorganizovaném projektu a štěstí na počasí (zde může sněžit kdykoliv) je to reálné! Tohle bude Nory velmi zajímat = možnost velké pozornosti!

np5.jpg

Petr a Čenda během tréninkové a výzkumné výpravy do nejužší části Norska v létě 2017


3) ON-LINE publikování přímo z expedice

Jak již je uvedeno výše, po získání potřebného vybavení uděláme co bude v našich nemalých silách pro publikování spousty fotek, faktů, zajímavostí, návodů a rad, reálných příběhů a také malých atraktivních videoreportáží přímo z expedice samotné. Nepůjde tedy jen o primitivní instastories na Instagramu, ale o sofistikované zpravodajství špičkových materiálů. V tomto je naše obrovská síla! Opravdu?

Hlavní běžec Petr bude rovněž hlavní kameraman. Tohle bude "ultravýzva". Ale zároveň to je pro Petra doslova denní chléb. Je zvyklý natáčet v jakémkoliv počasí a terénu, v kteroukoliv roční dobu. Velmi často je venku v odlehlých zimních horách s nesmírně těžkým batohem plným nejen křehkých dronů, gimbálů a další současné foto a video techniky, ale i vybavení a jídla nutného pro přežití. Je zvyklý následovat a celé měsíce točit špičkové sportovce, což si žádá obrovskou trpělivost, odolnost a outdoorové zkušenosti. To je jeho specialita a již 15 let hlavní zdroj obživy. Zde, na této běžecké expedici, se zúročí veškeré zkušenosti, dobré i ty zlé. Petr bude používat nejmodernější výdobytky techniky, takže bude moci být relativně lehký. Přesto bude mít špičkové kamery, kvalitní malý dron, ultralehké oblečení, výbavu (batohy, spacák, solární panel, stativ atd) a taky špičkové rostlinné jídlo. Podobných projektů, ve kterých je "herec i kameramanem" už má za sebou několik, vše začalo před 13 lety jeho první osamělou expedicí do zimního Norska. Tato akce bude vlastně jakýmsi po všech stránkách velkým "upgradem" zmiňované první expedice.

np-21.jpg

Petr v práci, kde sleduje špičkové běžce, bikery, lezce nebo lyžaře v jejich revírech

Nejen běžec, ale také podpůrný tým bude muset podat extrémní výkon. Ten budou tvořit vysoce kvalifikovaní umělci a zároveň zkušení dobrodruzi. Budou řešit velice náročnou logistiku, podporovat běžce jakkoliv bude třeba, dále budou natáčet a fotit veškeré další nutné materiály, Bára bude spolu s Petrem v zásobovacích místech psát deník (základ budoucí knihy) a hlavně budou mít na starosti editaci a on-line publikování denních materiálů. Proto velmi nutně potřebujeme dodávku, která se po dobu expedice změní na studio a základnu.

np20.jpg

Podpůrný tým Patryk a Bára čekají v zásobovacím místě na Petra během cvičné expedice do Norska v létě 2017

Pokusíme se o zcela nový level náročné outdoorové akce, plně sdílený, ovšem se zachováním autentičnosti, ryzosti a dobrodružného ducha akce = malý profi team.


Proč byste nám měli věřit?

Milujeme velké výzvy a máme cenné zkušenosti v tvorbě náročných sportovních akcí a dokumentů. Nejsme pouze filmové studio, ale jsme skuteční tvůrci, kteří vědí kde jsou trendy, dobře znají komunity aktivních lidí a kteří do hloubky přemýšlejí nad tím co dělají. Tohle není práce, to je náš životní styl a tato akce náš největší sen. Jsme aktivní sportovci a troufáme si říci, že obecně známe Norsko lépe než drtivá většina aktivních Norů. Cestami do odlehlých částí Norska jsme již dohromady strávili několik let. Udělali jsme mnoho úspěšných projektů i chyby. Ty jsou tou nejlepší zkušeností! Víme co chceme, tento projekt plánujeme již několik let a jsme připraveni dát do něj celou svou duši. Vytvořme spolu něco nevídaného...

np10.jpg

Vytisknout stránku Vytisknout stránku1zobrazeno 2453x, dnes 5x